Schemat, który krok po kroku, w sposób przystępny obrazuje procedurę upadłościową w zależności od indywidualnej sytuacji dłużnika.
- Pierwszym krokiem do wyjścia ze spirali długów jest złożenie wniosku o upadłość konsumencką. Dłużnik, który stał się niewypłacalny , może złożyć stosowny wniosek, wnosząc niewielką opłatę sądową w wysokości 30 zł. (może również zostać zwolniony z takiej opłaty, jeśli jego sytuacja uniemożliwia jej wniesienie). Wniosek o upadłość konsumencką może zostać złożony przez dłużnika osobiście, bądź przez pełnomocnika.
- Po wpłynięciu wniosku rozpoczyna się etap postępowania, który ma na celu dokonanie przez Sąd oceny w zakresie niewypłacalności a także w zakresie powodów, które doprowadziły do niekorzystnej sytuacji finansowej.
- Po rozpatrzeniu wniosku sąd może go oddalić lub ogłosić upadłość wobec dłużnika. Ogłoszenie upadłości rozpoczyna drogę do odzyskania wolności finansowej przez upadłego. (czas trwania upadłości konsumenckiej zależy w dużej mierze od ilości wierzycieli) Sąd w toku oceny wniosku może zdecydować o przesłuchaniu dłużnika bądź dokonać oceny wniosku na posiedzeniu niejawnym, w ten czas nie ma konieczności stawiennictwa w sądzie.
- Sąd po dokonaniu oceny wniosku i stwierdzeniu jego zasadności wydaje Postanowienie w którym ogłasza upadłość konsumencką.
- Po wydaniu Postanowienie o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej rozpoczyna się tzw. właściwe postępowanie upadłościowe, które ma na celu umorzenie posiadanych przez dłużnika długów. Jak długo potoczy się postępowanie upadłościowe ? Wszystko zależy od tego, w jakiej sytuacji znajduje się dłużnik, czy posiada majątek, czy nie, jak duże jest jego zadłużenie, ilu ma wierzycieli? itd.
- Jeśli dłużnik posiada majątek (nieruchomości bądź wartościowe ruchomości), zazwyczaj kolejnym krokiem jest spieniężenie majątku dłużnika i spłata zobowiązań z uzyskanych środków. Zajmuje się tym powołany przez sąd syndyk, który dokona spisu i wyceny majątku. Obowiązkiem upadłego jest umożliwić pracę syndykowi, udostępnić mu wszelkie niezbędne dokumenty.
- W toku postępowania upadłościowego Dłużnik może się także starać o uzyskanie sumy wyodrębnionej z masy upadłości, która pozwoli zaspokoić potrzeby mieszkaniowe jego i jego rodziny po sprzedaży mieszkania czy domu. Środki, które uda się zgromadzić po sprzedaży majątku upadłego zostają przeznaczone na spłatę wierzycieli. Nie zawsze jednak wystarczy to na zaspokojenie wszystkich i całościową spłatę wierzytelności. Resztę zadłużenia upadły musi spłacić sam, podpierając się tzw. planem spłat.
- W sytuacji kiedy dłużnik nie posiada majątku, a wynagrodzenie dłużnika jest minimalne, sąd odstępuje od sporządzenia planu spłat i umarza całe zadłużenie, natomiast kosztami za przeprowadzenie upadłości konsumenckiej, oraz wynagrodzenie syndyka, obciąża Skarb Państwa.
- Oceniając szanse na ogłoszenie upadłości konsumenckiej należy wziąć pod uwagę, że obecnie mamy do czynienia z ciągłą liberalizacją przepisów dot. upadłości konsumenckiej co powoduje coraz większą przychylność sądów oceniających wnioski.
Korzyści powstałe po wszczęciu procedury upadłościowej
- Zawieszenie toczących się przeciwko dłużnikowi postępowań sądowych,
- Zawieszenie, a następnie umorzenie prowadzonych przez komorników postępowań egzekucyjnych,
- Zakończenie prowadzonych przez firmy windykacyjne monitów telefonicznych, pisemnych i bezpośrednich (kontakt z wierzycielami przejmuje syndyk),
- Zatrzymanie naliczania odsetek od wierzytelności pieniężnych,
- Możliwość zawarcia przez konsumentów posiadających majątek ( w tym zwłaszcza lokal, dom mieszkalny) korzystnego układu z wierzycielami, co do terminów i warunków spłaty.
- Możliwość ubiegania się o uzyskanie środków finansowych na zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych Dłużnika i jego rodziny z ceny uzyskanej ze sprzedaży mieszkania, stanowiącego własność osoby niewypłacalnej,
Korzyści wynikające z przeprowadzonego postępowania upadłościowego
- Spłata części zobowiązań ( długów) w ramach ustalonego przez sąd planu spłaty, uwzględniającego sytuację finansową i osobistą dłużnika, w ratach, od roku do lat 7 w skrajnych przypadkach, ewentualne umorzenie zobowiązań ( długów) konsumenta – dłużnika, który nie ma zdolności do wykonania jakiejkolwiek spłaty, tj brak wynagrodzenia, choroba, niska renta itd.
- Uzyskanie szansy na tzw. „nowy start” tj. rozpoczęcie spokojnego życia bez wizyt windykatorów, telefonów i monitów ze strony wierzycieli, komorników,
- Anulowanie wszystkich wpisów w rejestrach dłużników (możliwość zaciągania nowych zobowiązań na pokrycie potrzeb konsumpcyjnych),
- Odzyskanie spokoju, wiarygodności płatniczej i godnego życia,
- Oddłużenie konsumenta.